Ibrahimovic: Të thuash Kosova është serbe, njësoj si të thuash nëna ime është e...

“Të thuash Kosova është serbe është si të thuash nëna ime është e virgjër”, futbollisti i shquar me origjinë nga Ballkani përqesh...

Ky është preshevari që doktoroi në Universitetin Teknik të Vjenës

Albin Ahmeti, 33 vjeçari me prejardhje nga Presheva, ka mbrojtur sot temën e doktoraturës në Universitetin Teknik të Vjenës, në “Updates in...

FRYMA NJERËZORE ËSHTË AJO E CILA NUK VDES KURRË!

Ahmet Asani Shkencërisht është vërtetuar se shpirti është...

SHQIPTARËT E LUGINËS MË TË VLEFSHËM SE MINERALET

Nga Haki Morina Mbrëmë u binda që unë jam për copëtimin e territoreve të Kosovës!Se...

PAS NJË NGATËRRESE ME BASHKËSHORTEN U HODH NGA BALLKONI

Pas lajmërimit të një rasti të dhunës në familje, një kosovar nga Lenzburgu, vendosi thikën në qafë dhe më pas u...

Momente nga Samiti i Grave në Biznes!

    Për herë të parë, në Tiranë në datat 16-18 Janar 2020, Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës në bashkëpunim...

Zoti e bekoft veprën tënde të madhe i dashtun President Dr. Ibrahim Rugova!

Haki Latifi Faleminderit President Rugova që me angazhimin T’uaj të pa shoq, sakrificat shekullore të shqiptarëve për Liri e Pavarësi i shëndrrove në realitet dhe...

Preshevari Arben Mehmeti në krye të kompanisë më të suksesshme zvicerane

Nga një student i zellshëm i biokimisë, jeta e bëri atë të kuptojë se përveç shkencës, ka edhe të tjera aftësi dhe mund të...

Në Düdingen të Zvicrës, orë poetike simpatike në organizim të Klubit “ABC POETIKE“ nga...

Mbrëmë ( më 17 Janar 2020) në lokalitetin Dūdingen të Zvicrës, në organizim të Klubit ''ABC POETIKE'' nga Shkupi në bashkëpunim me krijuesit mërgimtar...

Në St. Gallen, meshë madhështore për Don Marjan Markun, kanonikun e parë shqiptar në...

Në katedralen e St. Gallenit, mesha ku merrnin pjesë rreth njëmijë veta, fillimin dhe mbarimin e pat me fjalë shqipe, ndërsa që ipeshkvi i...

Lajmet e fundit

Mërgimtarët ambasadorët më të denjë të Republikës së Kosovës

Shkruan: Florim Zeqa Ashtu çfarë ka qenë Ministria e Diasporës, e cila gjithnjë ka vepruar ndaras dhe në çakordim...

Shqiptarja Majlinda Sulejmani kandidate për parlamentin kantonal të St. Galenit, ...

Syri.tv: Kush është kandidatja shqiptare në Zvicër Majlinda Sulejmani?  Majlinda Sylejmani: Jam e lindur me 5. prill në...

KËNGËTARI I FOLKLORIT BURIMOR SHQIPTAR „MEMET PETROVCI“ – PJESË E RUBRIKËS „BARDHË E ZI...

Syri.tv: Përshëndetje inderuari Memet, mirë se erdhët në interistën javore, rubrikën tonë të re në portalin Syri.tv të cilën e kemi quajtur...