Bashkatdhetarët Shqiptarë Në Zvicër Ishin Dhe Janë Potencial I Madh Për Kauzën Kombëtare

Bashkatdhetarët shqiptarë në Zvicër ishin dhe janë potencial i madh e kontribues për kauzën kombëtare. Bashkëbisedim në TV SYRI HD drejtuar nga z. Musli Saiti,...

TRE VITE PA ASTRITIN!

Sot tre vite më parë në qelinë e burgut të Prizrenit, u vra në mënyrë mizore nga pushteti Astrit Dehari. Pika e Lëvizjes Vetëvendosje...

Hapet edhe pika shkollore në Effretikon!

Të premten e kaluar, më 27 Shtator filloi mësimi edhe në shkollën në Effretikon të Kantonit të Cyrihut. Në këtë pikë shkollore punon mësuesja...

Ushtarët zviceranë këndojnë këngën “Xhamadani vija vija”, vjen përgjigja e armatës zvicerane

“Dy zemra në një trup. Në Zvicër, ushtarët këndojnë himnin shqiptar..” («Deux coeurs dans leur poitrine. Des soldats chantent un hymne albanais à l’armée”)...

Itali, kapen shqiptarët që ndihmuan bosin e mafies “Camorra” të arratisej nga burgu

Një operacion top sekret i autoriteteve italiane ka ekzekutuar sot urdhër arrestimin ndaj 4 shtetasve shqiptarë. Ata akuzohen  si bashkëpunëtorë në arratisjen nga burgu i...

Në Universitetin e Cyrihut: një fillim i mbarë për qindra studentë shqiptarë

Vetëm sonte mbi 120 studentë shqiptarë, ndër ta shumica femra ia mësynë vitit të ri akademik nga të cilët vetëm në vitin e parë...

Shoqata Kulturore “Salih Çekaj” Raportoi Për Gjashtëmujorin E Parë Dhe Përcaktoi Detyrat E Ardhshme

Kryesia e Shoqatës Kulturore Shqiptare “Salih Çekaj”, në Pfaffenhof të Gjermanisë, pasi përfundoj me sukses pjesën e parë të vitit, të premten që lamë...

Gjest i jashtëzakonshëm nga ish futbollisti gjerman Asamoah, ndihmon voglushen kosovare për të jetuar

Lutjet dhe falënderimet e familjes së Oltës janë të panumërta për ish futbollistin gjerman Gerald Asamoah. Fondacioni i 40 vjeçarit me prejardhje nga Gana e...

Shkrimi emocionues i mësuesit “dy nxënës nuk vijnë më në shkollë, kanë shkuar në...

Shumë nxënës sivjet kanë braktisur shkollat, ku bashkë me familjet ia kanë mësyrë vendeve të perëndimit për një jetë me të mirë. Moment emocionues ndarja...

Ai Kujtoi se Fitoi Vendin e Punës, Por Drejtori i tha: “A i ke...

Një djalosh i ri që sapo kishte përfunduar studimet me rezultate të shkëlqyera shkoi për të aplikuar për një pozitë menaxheriale në një kompani...

Lajmet e fundit

Denoncimi i rëndë: Drejtësia kosovare e kapur nga pushtetarët dhe nëntoka kriminale

“Sistemi i kalbur dhe i kapur nga nëntoka kriminale bashkë me pushtetarët e inkriminuar deri te kreu i shtetit, me ngritjen e aktakuzave te...

Shkenca thotë se të lindurit në muajin nëntor janë më të veçantët

Muaji i lindjes sonë ndikon në shumë aspekte të jetës sonë. Në personalitetin tonë, në aftësitë tona dhe në shëndetin tonë. Këtu nuk është fjala...

NOSTALGJIKËT E FRYMËS JUGOSLLAVE ETIKETOJNË DIASPORËN SHQIPTARE!

Kohët e fundit njëri pas tjetrit, ish nostalgjik të frymës jugosllave, me lehtësi të pashpjegueshme, në emër të fjalës së lirë, fyejnë e etiketojnë...