Softueri i Plagjiaturës zbulon “të vërtetat” për 11 vepra të Shekspirit

Për vite të tëra, studiuesit kanë debatuar se çka frymëzonte shkrimet e Shekspirit (William Shakespeare). Tani, me ndihmën e softuerit të përdorur nga profesorët...

Ja si do të duket TechPark në Bernicë

Së bashku me Drejtoreshën Ekzekutive të STIKK - Kosovo ICT Association, Vjollca Çavolli, ishim për vizitë në TechPark Prishtina për t'i shikuar punimet nga...

Banka Botërore dhe GIZ-i vazhdojnë të mbështesin ATK-në

Drejtori i Përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), Sakip Imeri, ka pritur në takim një ekip nga Banka Botërore, si dhe zyrtarë nga...

Uber humb 4.5 miliardë dollarë në 2017

Kompania e taksive ‘Uber’ në prezantimin e të dhënave financiare për tremujorin e katërt 2017 tregon se ka humbur 4.5 miliardë dollarë për tërë...

Irani do ta rrisë prodhimin e naftës

Kabineti irakian ka miratuar më 1 prill një plan për rritjen e prodhimit kombëtar të naftës së papërpunuar në 6.5 milionë fuçi për ditë...

Pacolli shpalos në Washington programin për zhvillimin ekonomik të Ballkanit

Zëvendës kryeministri i Kosovës, njëherësh ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli, ka qëndruar në Washington D.C. ku ka marrë pjesë në panelin “Investing in the...

Taksapaguesit amerikan po kontribuojnë në zhvillimin e shtetit

Ministri i Financave Bedri Hamza, priti në takim delegacionin e Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC), të kryesuar nga zëvendëspresidentja e Korporatës së Sfidave...

Nga e hëna ndryshon çmimi i naftës

Në fillim të javës pritet vendimi për çmime të reja të karburantëve në Maqedoni. Pas rritjes së vazhdueshme të çmimeve të karburantëve, me çka dizeli...

Luhatja e çmimit të Bitcoin dekurajon ‘gërmuesit’

Bitcoin ka rënë në atë nivel ku nuk ka më përfitime për ta prodhuar. Sipas analistëve, rënia e madhe në vlerë e valutës ka bërë...

Kosova-shtet që varet nga tregtia

Ekonomia e Kosovës gjatë dhjetëvjeçarit të parë si shtet i pavarur është dominuar nga tregtia. Pra, vendi ynë gjatë dekadës eksportin më të madh...

Lajmet e fundit

Gazeta zvicerane: Kjo ndodh vetëm në Kosovë, bëhet qeveria pa zgjedhje?!

Gjenevë, 29 maj -Gjykata Kushtetuese e Kosovës të enjten konfirmoi një dekret presidencial që pritet të rritë tensionet në vend. Derisa mediat...

Interesat e qytetarëve dhe demagogët!

Qëllimi i demagogjisë Albiniste është që të krijojë një lidhje, në mendjet e qytetarëve, midis vështirësive që përjeton vendi dhe qeverisë...

Hej djalosh, a erdhi mbramë verdikti! Çka thojshe ti? Jam kopil, e s’ka stërkopil...

E sheh djalosh? Hej djalosh, a erdhi mbramë verdikti! Çka thojshe ti? Jam kopil, e s'ka stërkopil që ma...