Kosova me pagën mesatare më të ulët në rajon, Sllovenia më të lartën

Sipas të dhënave të fundit zyrtare, pagat mesatare më të larta në rajon i ka Sllovenia dhe Kroacia, ndërsa më të ulëtat Kosova dhe...

AMO Food Industry me risi, ka filluar eksportin edhe në Palestinë

Kompania prodhuese nga Kosova “AMO Food Industry”, pjesë e kompanisë Gllareva, njihet si prodhues i produkteve ushqimore dhe eksporton në shumë shtete të regjionit...

Largimi i Merkel dobëson valutën evropiane

Lajmi se kancelarja gjermane Ankela Merkel nuk do të kandidojë për një mandat tjetër në krye të partisë së saj Social Demokristiane (CDU) ka...

Çmimi i Bitcoin vazhdon të ngritët

Vlera e Bitcoin vazhdoi të ngritët pas rimëkëmbjes së djeshme dhe kriptovaluta, sipas CoinMarketCap, përcjell Telegrafi, tani është duke u tregtuar me 7,440.10 dollarë,...

Për 10 vite ekonomia e Kosovës kaloi nëpër sfida të ndryshme

Ekonomia e Kosovës për një dekadë pavarësi ka pasur arritje dhe sfida të ndryshme. Berat Rukiqi, këshilltar strategjik në Odën Ekonomike të Kosovës (OEK), tha...

Ja sa do të rriten çmimet e biletave të autobusëve pas aplikimit të taksës...

Vendosja e taksës në Rrugën e Kombit ka shkaktuar pakënaqësi të mëdha tek qytetarët e Kosovës. E ata që më së shumti janë dëmtuar me...

Kompanitë e Sigurimeve me fitime marramendëse, për një muaj fitojnë 7 milionë euro

Kompanitë e sigurimeve në Kosovë vitin 2018 e kanë nisur me ‘këmbë të hairit’. Këto kompani janë shnëdrruar si biznesi më fitimprurës në Kosovë. Vetëm gjatë...

Irani do ta rrisë prodhimin e naftës

Kabineti irakian ka miratuar më 1 prill një plan për rritjen e prodhimit kombëtar të naftës së papërpunuar në 6.5 milionë fuçi për ditë...

Lajm i mirë për qytetarët nga Hekurudhat e Kosovës

Deri në vitin 2022, Kosova do ketë të përfunduar rrjetin modern hekurudhor që lidh atë me shtet e rajonit dhe më gjerë. Kështu bëjnë të...

Këmbimi valutor, euro sot vjen me surpriza (FOTO)

Euro ka filluar që “ta marrë veten”. Sipas të dhënave zyrtare të Bankës së Shqipërisë,  monedha europiane ka një rritje të lehtë krahasuar me ditën...

Lajmet e fundit

Pirateria Televizive: AKEP bllokon Nimi TV dhe 16 faqe të tjera interneti pirate

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare në një shkresë të dërguar ditën e sotme pranë ofruesëve të shërbimeve elektronike në internet, i...

Britani: 393 viktima nga Covid-19 në një ditë, në total 1,801 të vdekur

Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 393 viktima nga Covid-19 në Britaninë e Madhe. Ky është numri më...

Me shkas Tash që menduan se „Erdhi dita“, LDK ua prishi ëndërren, dhe jo...

Bolshevizmi historikisht paraqet një akt vandal, brutal kundër proceseve politike dhe vlerave shoqërore që përbëjnë individualitetin kombëtar dhe qenien historike të popullit...