Përfaqësimi me dinjitet dhe profesionalizëm në rrafshin diplomatik

Shkruan: Bardhyl Mahmuti Të dashur miq, Ju ftoj të lexoni fjalën që Bilall Sherifit mbajti në Strasburg, në takimin e përbashkët të Komisionit për Stabilizim dhe...

Tragjikja e Edi Ramës!

Shkruan: Bardhyl Mahmuti Me padinë kundër Ramush Haradinajt ditën e përkujtimit të gjenicidit ndaj shqiptarëve në Kosovë, Edi Rama arriti një qëllim të ulët. Para 21...

ARTISTË NGA LUGINA KONKURRENTË PËR ÇMIMIN ““PENELI I FLAKËS”!

Në kuadër të Manifestimit multikulturor “Flaka e Janarit 2020” do të jetë “Akademia e Flakës”, më 17 janar, në ora 16:00, në Teatrin e...

Ekskluzive: “Lugina e Bashkuar”, shqiptarët e Preshevës firmosin marrëveshjen në Tiranë: Me një listë...

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, priti në një takim, në Tiranë, përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës, percjell...

21 vjet nga vrasja e Lajmëtarit të Lirisë që terrin e çante me flakadan...

  Sot mbushen 21 vjet nga vrasja e lajmtarit të lirisë Enver Malokut, një nga themeluesit e Qendrës Informative të Kosovës(QIK-ut) dhe prej vitit 1993...

“Dritë mbi plagë”, homazh poetik për gjenocidin në Kosovë

Në përvjetorin e gjenocidit serb në Kosovë, Qendra “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e Hapur”, akuzon nëpërmjet poezisë. Me rastin e Ditës së Gjenocidit, 15 janar, të shpallur nga...

Gërvalla flet për klane në LDK që janë kundër Vjosa Osmanit

Vajza e veprimtarit dhe atdhetarit Jusuf Gërvalla, Donika Gërvalla ka shkruar sonte një status n ku ka folur për gjendjen në Kosovë dhe deklaratën...

Borxhi publik në Kosovë, mbi 1.2 miliard euro

Sipas të dhënave të fundit, borxhi publik në Kosovë ka arritur në 1 miliard e 208 milionë euro. Norma e interesit është 2,14 për...

Gjermania i përgjigjet Haradinajt, jep lajmin e madh për liberalizimin e vizave

Çështja e liberalizimit të vizave për Republikën e Kosovës nuk pritet që të jetë në agjendën e ndonjë takimi të Këshillit Evropian gjatë këtij...

Sllavët na morën trashigiminë ilire, ne mbajtëm qebabtoret, hamamet, xhamiat e bakllavaxhitë.

  Shkruan: Gani MEHMETAJ Kush e pengon shtatoren e Pjetër Bogdanit në Prishtinë? Harrova t’i them edhe disa pjesë të dialogut me Dimen, pa e ditur kush...

Lajmet e fundit

(Video) Albertoz Murtaj, trajneri i FC Besa Biel, i ftuar në emisionin Sportin Shqiptar...

Në emisionin e 10-të, Sporti Shqiptar në Zvicër, i ftuar është Albertoz Murtaj, trajner i FC Besa...

Mërgimtarët ambasadorët më të denjë të Republikës së Kosovës

Shkruan: Florim Zeqa Ashtu çfarë ka qenë Ministria e Diasporës, e cila gjithnjë ka vepruar ndaras dhe në çakordim...

Shqiptarja Majlinda Sulejmani kandidate për parlamentin kantonal të St. Galenit, ...

Syri.tv: Kush është kandidatja shqiptare në Zvicër Majlinda Sulejmani?  Majlinda Sylejmani: Jam e lindur me 5. prill në...