HARTA E SERBISË SË MADHE PËR TË CILËN LUFTOI SERBIA

Kjo është harta e Serbisë së Madhe me kufij jugor nga Greqia e Shqipëria e deri në vijën perëndimore të saj, Virovitica, Kalovac, Ogulin, Karllobag. Ky...

Intervistë me kryesuesin e masave të jashtëzakonshme në komunën e Preshevës

Ditë më parë, me ftesën e drejtorit të Tv Syri Blue, z. Musli Sahitit, për vizitë të shkurtër në Tv tonë ishte dhe kryetari...

ÇKA ËSHTË POLITIKA E VJETER DHE ÇKA POLITIKA E RE?

Kohën e fundit shpesh po ndëgjojmë termret, politika e vjetër dhe politika e re. Këto dy nocione po përdoren shpesh në politikën shqiptare, sidomos...

Këta janë qentë e Sharrit/Dragashit që luftojnë fytafyt me ujq dhe arinj

Fermeri i njohur, Abir Doda (Duljmen, 1982) nga Restelica/ Dragashi në llogarinë e tij në facebook ka postuar “ushtrinë” e tij me superqent e...

Intervist me Dr. Prof Xhemaledin Salihu, kryetar I SHTKKLP nga Lugina e Presheves

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës me seli në Preshevë u themelua më 16 tetor 2010.Veprimtaria dhe misioni I kësaj...

Ngatërresa e qëllimshme e dy UÇK-ve

Themeluesit pranojnë se nuk arritën "UÇK-në" e tyre ta aktivizojnë në luftime, nga sabotimi që i bënë luftës, kryesia puçiste e LPK-së: Hashim Thaçi,...

Selimi e Lajçi në kundërshtim me njëri-tjetrin

Tema e Gjykatës Speciale do të jetë shumë e nxehtë edhe në muajin janar. Deputetët e koalicionit qeverisës insistojnë se në Kuvend to të...

Intervistë me analistin dhe gazetarin Hadi Osmani

Intervistë me analistin dhe gazetarin Hadi Osmani Unë mendoj që ka ardhur koha që shqiptarët të bëhej pjesë e sistemit në Maqedoni dhe shteti...

130 mijë euro grupit për të kryer vrasjen, kush është dëshmitari që di për...

Sot janë bërë 15 vite që kur në një atentat mbeti i vrarë, kolonel Tahir Zemaj. Ishte  4 janari i vitit 2003, kur në hyrje...

UNIA ORGANIZON SEMINAR DYDITORË PËR ANËTARËT/ET AKTIV SINDIKAL

Sindikata UNIA organizon seminar dyditorë për anëtaret dhe anëtarët e sajë aktiv sindikal. Sekcioni në gjuhën shqipe i Sindikatës UNIA organizoi një seminar dyditorë për...

Lajmet e fundit

Rama paralajmëron sërish: Do më detyroni të ndërhyj për mbylljen e portaleve dhe kanalet...

Kryeministri Edi Rama pasi paralajmëroi sot gjatë mbledhjes së qeverisë mediat për transmetimin e lajmeve të rreme ose lajmet e panikut, ka vijuar me...

Derisa hotelet në Kosovë lëshohen falas, ato në Tiranë shtrenjtojnë çmimet për kosovarët

Në raste të fatkeqësive natyrore rritet solidariteti mes njerëzve. Madje përsëritet e ripërsëritet thënia “e mira kthehet vetëm me të mirë”. Në rastin e tërmetit që...

Presheva solidarizohet me viktimat e tërmetit në Shqipëri

Pas termetit katastrofal që goditi Shqipërinë, ndihmat kanë filluar t♪7 nisen drejt vatrave të goditura nga të gjitha anët. Edhe në Komunën e Preshevës...