Tirana dhe Prishtina zyrtare do të duhej ndërruar diskursin politik!?

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Dallimet në mesë të partive në Kosovë për qëndrimin ndaj Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës qëndrimi që mban...

Ndahemi nga një vit i vështirë, me shpresë për vitin e ri 2021

Pas Zelandës së Re, Australia përshëndeti Vitin e Ri 2021, me një spektakël fishekzjarresh mbi Shtëpinë e Operas në Sidnej. Por si...

Krejt çka dihet për vrasjen e katërfishtë në Pozhoran të Vitisë

Një ngjarje tragjike ka shokuar vendin mbrëmjen e sotme, ku një burrë vrau gruan dhe dy djemtë e tij, e më pas...

Kosova dhe Turqia zotohen për bashkëpunim në ekonomi dhe mbrojtje

Ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu gjatë konferencës për...

Valon Murati: Sovraniteti i Kosovës kalon përmes Luginës së Preshevës

Kryetari i Lëvizjes Për Bashkim Valon Murati, edhe një herë ka ripërsëritur se Lugina e Preshevës do të duhej t’i bashkohej Kosovës...

PAMJE/ Momenti kur gazetari që ofendoi diasporën rrihet në mes të rrugës

Gazetari dhe analisti kosovar, Valon Syla është sulmuar fizikisht në pikë të ditës në lagjen Pejton të Prishtinës. Sulmin...

Rrëzimi i Qeverisë Hoti, Kampi i Vjosa Osmanit tallen keq me LDK’në

Pasi Gjykata Kushtetuese e rrëzoi Qeverinë Hoti, vjen edhe reagimi nga kabineti i Vjosa Osmanit Vetëm pak minuta pasi Gjykata...

Presidenca: Vjosa Osmani nesër thërret takimin me partitë politike për datën e zgjedhjeve

Faton Peci, shefi i kabinetit të UD Presidentes, Vjosa Osmani ka thënë se ajo do të ftojë qysh nesër në takim të...

Të ngrihet zëri për Medvegjën, të mos lejojmë kthimin e saj në një Çamëri...

Të ngrihet zëri për Medvegjën, të mos lejojmë kthimin e saj në një Çamëri të dytëTë ndalet politika e kontrolluar e spastrimit...

PDK: Zgjedhjet e mirëseardhura pasi koalicioni nuk e kishte shumicën

Partia Demokratike e Kosovës ka thënë se e mirëpret vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës i cili i hapë rrugë zgjedhjeve të...

Lajmet e fundit

Politikania nga Presheva Ardita Sinani pjesë e rubrikës “ Bardh e Zi“ e...

SYRI.TV: Përshëndetje e nderuara znj. Ardita Sinani, mirë se na erdhët në rubrikën Bardh e Zi në portalit Syri.tv nga Mërgata?

Demokracia, përfshirja dhe përfaqësimi në proceset shoqërore

Në zgjedhjet e ardhshme në Kosovë Mërgata duhet të jetë aktive në realizimin e të drejtave të tyre. Si në aspektin e...

Lara kthehet për të gëzuar, triumf i madh në St. Anton

Ajo duhej të priste tre vjet, por më në fund Lara Gut-Behrami ka gjetur gëzimin për të fituar në super G.